MENUMENU

راهنمای صندوق مکانیزه املاک | نرم افزار رایگان صندوق مکانیزه املاک

صندوق مکانیزه املاک عبارت است از نرم افزار فروشگاهی که به منظور ثبت اطلاعات خرید و هزینه ها و کارمزدهای (کمیسیون) دریافتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
لازم به توضیح است که هدف از به‌کارگیری سامانه فروش، مدیریت خرید، فروش، هزینه و موجودی کالا توسط صاحبان مشاغل و صدور الکترونیکی فاکتور فروش می‌باشد. صندوق فروش انواع مختلفی دارد که هر حرفه، متناسب با نوع فعالیت خود و میزان بودجه‌اش، مبادرت به انتخاب و خرید آن می‌کند. بنابراین، به خوبی روشن است که صاحبان مشاغل مختلف با هر میزان بودجه می‌توانند به راحتی از این وسیله‌ی ارزشمند استفاده کنند و کارهای خود را با رونق بیشتری به پیش برده و از سردرگمی و خستگی در امور خود به نحو چشم‌گیری بکاهند.

۱، صدور صورتحساب فروش مکانیزه باعث وجاهت و اعتبار قانونی درآمد شده و مشتری را مکلف به پرداخت مبلغ کمیسیون و ارزش افزوده ی آن میکند.
۲، با توجه به مشخص شدن میزان درآمد و کمیسیون دریافتی و امضای آن توسط مشتری، مدارک و مستندات جهت دفاع در سازمان امور مالیاتی معتبر تر خواهند بود.
۳، جریمه های مالیاتی مانند جریمه ی ۲۰ درصدی عدم ارایه ی اسناد در مالیات عملکرد و جریمه حداقل ۱۰۰ درصدی عدم ارایه صورتحساب در مالیات ارزش افزوده به مودی تعلق نخواهد گرفت.
۴، ‌ماده‌‌ ۱۶۹ اصلاحیه ۱۳۹۴-
تبصره ۲ـ مؤدیان مالیاتی موضوع این ‌ماده‌‌ موظفند از سامانه‌ صندوق فروش «صندوق ماشینی (مکانیزه) فروش» و تجهیزات مشابه استفاده کنند. معادل هزینه‌های انجام شده بابت خرید، نصب و راه‌اندازی تجهیزات فوق اعم از نرم‌افزاری و سخت‌افزاری از مالیات قطعی‌شده مؤدیان مزبور در اولین سال استفاده و یا سالهای بعد آن قابل کسر است.
سازمان امور مالیاتی موظف است به تدریج و براساس اولویت، اشخاص مشمول حکم این تبصره را تعیین کند و تا شهریور ماه هر سال از طریق درج در یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار و روزنامه رسمی کشور اعلام و از ابتدای فروردین ماه سال بعد از آن اعمال نماید.
معادل ده‌ درصد (۱۰%) از مالیات ابرازی عملکرد مؤدیانی که توسط سازمان امور مالیاتی ملزم به استفاده از سامانه‌ صندوق فروش و تجهیزات مشابه شده‌اند مشروط به رعایت آیین‌نامه اجرایی مربوط، برای مدت دو سال اول بخشوده می‌شود. عدم اجرای حکم این تبصره موجب تعلق جریمه‌ای به‌میزان دو درصد (۲%) فروش می‌باشد.

توجه :
نحوه استفاده از صندوق مکانیزه و چگونگی ارایه اطلاعات طبق آیین‌نامه اجرایی است که اسفند ماه ۱۳۹۴ ابلاغ شده است و در جلسات یکشنبه و سه شنبه هر هفته در اتحادیه اموزش داده میشود

صندوق مکانیزه املاک باید علاوه بر داشتن استانداردهای مورد نیاز دارایی باید سهولت کاربری نیز داشته باشد.
داشتن فرمهای منظم و پر کردن آسان فرمها می تواند از بسیاری اشتباهات جلوگیری کند. همچنین پیشنهاد می کنیم از نرم افزارهایی استفاده نکنید، که فقط صندوق مکانیزه در آنها وجود دارد، بلکه برنامه باید دارای ثبت ملک و ثبت متقاضی نیز باشد. این امر کمک می کند، در موقع ثبت اطلاعات در صندوق مکانیزه به راحتی اطلاعات مالک یا متقاضی فراخوانی شود. داشتن قسمت ثبت قراردادها همچنین در یک برنامه اینچنینی امری ضروری است. بنابراین پیشنهاد می کنیم، برنامه ای تهیه کنید، که شامل یک کل منسجم و ساختار یافته باشد، تا بتواند نیازهای آینده تان را نیز برطرف کند.
نکته مهم دیگر که در تهیه همه نرم افزارها باید مورد توجه داشته باشید، سازنده برنامه می باشد. پشتیبانی و توسعه برنامه بر اساس نیاز های پیش رو امری است که حتما باید مورد توجه قرار گیرد. اگر احیانا دارایی در آینده امکانات مورد نیاز صندوق مکانیزه املاک را افزایش دهد و یا تغییراتی در آن اعمال نماید. شرکتی که شما برنامه را از آن تهیه کرده اید، باید آنقدر مطمئن باشد، که در ادامه کار همراه تان باشد. در نظر داشته باشید بسیاری از شرکتها پس از مدتی منحل می شوند و از برنامه های قبلی خود هیچگونه پشتیبانی به عمل نمی آورند.
شرکتهایی که پشتوانه دولتی دارند، و از طرف دولت حمایت می شوند، این خوبی را دارند، که توسط سازمان مربوطه مورد سنجش و بررسی قرار گرفته اند. بنابراین اطمینان به آنها می تواند بیشتر باشد. بنابراین پیشنهاد می کنیم حتما قبل از تهیه برنامه در مورد شرکت سازنده و سوابق آن اطلاعات لازم را بدست آورید.

 • دارا بودن کلیه استاندارد های دارایی
 • دارای پشتوانه دولتی ( پارک علم و فناوری )
 • به روز رسانی رایگان بر اساس نیازهای آینده
 • پشتیبانی رایگان
 • فرمهای منظم و حرفه ای جهت پر کردن سریع
 • اتصال به سایر قسمتهای برنامه نظیر ثبت ملک و ثبت متقاضی

در راستای اجرای مفاد ماده 121 قانون برنامه پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران بابت صاحبان مشاغل برای نصب راه اندازی واستفاده از سامانه صندوق مکانیزه املاک (صندوق مکانیزه فروشگاهی ) و همچنین دستورالعمل مواد 169 و169 مکرر قانون مالیات های مستقیم و ماده 19 قانون مالیات بر ارزش افزوده و همچنین ماده 71 قانون نظام صنفی از ابتدای سال 93 ملزم به استفاده از سامانه صندوق فروشگاهی (صندوق مکانیزه املاک) یا رایانه دارای سیستم نرم افزاری فروشگاهی وصدور الکترنیکی صورتحساب فروش (فاکتور) مطابق نمونه اعلام شده در دستوالعمل موضوع مواد 19 قانون مالیات بر ارزش افزوده و 169 قانون مالیاتی کشور می باشد.

از آنجایی که داشتن استاندارد های مورد نیاز جهت دارایی مشخص می باشد و طبق قانون هر نرم افزاری که این استانداردها را داشته باشد مورد پذیرش دارایی است، لذا نباید اتحادیه ها اعضای زیر مجموعه خود را به نصب نرم افزار خاصی الزام نمایند. مگر اینکه نرم افزار یا سامانه مربوطه توسط دولت حمایت شوند.
متاسفانه در ابتدای الزام به نصب صندوق مکانیزه املاک شاهد اجبار بعضی نرم افزارهای خاص توسط برخی اتحادیه های املاک بوده ایم. با توجه به اینکه این موضوع غیر قانونی می باشد. مشاورین املاک از طریق مراجع ذیل می توانند موضوع را پیگیری نمایند. و یا با گزارش به کمیته حقوقی این سامانه موضوع بررسی و پیگیری خواهد شد.
اتاق اصناف
اداره بازرگانی
اتحادیه کشوری صنف مشاوران املاک www.amlakkeshvar.com

نرم افزار صندوق مکانیزه املاک

دقت، کیفیت و سادگی را با یک نرم افزار رایگان تجربه کنید.

دانلود نرم افزار

مراحل ثبت نام نرم افزار یا صندوق فروشگاهی

ابتدا وارد سایت www.tax.gov.ir شده و از پنل سمت راست گزینه ” ثبت صندوق و نرم افزار فروش ” را انتخاب کنید پس از ورود به سیستم اطلاعات نرم افزار را به شرح مندرج در برگ اعلام نصب وارد نمایید.

ویژگی و قابلیت های صندوق مکانیزه :

 • ثبت فروش و صدور صورت حساب
 • ثبت خرید
 • گزارش دهی
 • نگهداری حساب مشتریان
 • تولید فایل الکترونیکی گزارش 3 ماهه مطابق ماده 169 مکرر

برای دریافت فرم اعلام نصب نرم افزار جهت ارائه به اداره دارایی ،  پس از نصب نرم افزار و ثبت اطلاعات به قسمت صندوق مکانیزه مراجعه کرده و فرم اعلام نصب را خریداری نمایید .
این فرم، اطلاعات لازم در مورد نرم افزار و شرکت تولید کننده و همچنین شناسه ملی و مهر و امضای شرکت تولیدکننده نرم افزار را شامل می شود . شما می توانید جهت ثبت نرم افزار در سامانه  tax.gov.ir  نیز از همین اطلاعات استفاده نمایید . با توجه به این که شماره سریال صندوق و شماره فاکتور خرید عددی منحصر به فرد  است جهت دریافت آن باید با شماره های پشتیبانی تماس بگیرید. شماره فاکتور و سریال را در فرم نوشته و به دارایی تحویل دهید.

راهنمای صندوق مکانیزه

ثبت کارمزد

کارمزد اصطلاحا به درآمد مشاورین املاک اطلاق می شود.

به این صورت که مشاورین املاک مبلغی که از طرفین (مستاجر یا موجر- خریدار یا فروشنده) دریافت می کنند بابت کمیسیون دریافتی در این بخش ثبت می شود.

ثبت هزینه

این هزینه ها مربوط به هزینه های جاری در دفتر املاک است. مانند: هزینه های قبوض آب،برق،گاز،تلفن، اجاره ی محل و تمام هزینه هایی که صرف امور دفتر املاک میشود در این قسمت ثبت می شود.

دریافت وجه

این بخش به نوعی زیر شاخه بخش کارمزد است. برای سهولت در امر ثبت میتوان از این قسمت استفاده کرد.
برای مثال در مواردی که مستاجر یا موجر و یا خریدار و فروشنده در موقع معامله وجهی را پرداخت نکرده باشه و بعدا برای پرداخت اقدام کرده و بخواهید آن مبلغ را ثبت کنید در این بخش میتوان ثبت کرد.

1 Response